NBN40-L2-E0-V1 Proximity Sensor with M12 4-Pin Connection Type Rectangular Body Style
Mengchuan Instrument Co,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : NBN40-L2-E0-V1
Certification : CE
Place of Origin : china
MOQ : 1
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, Western Union, T/T, MoneyGram
Supply Ability : 500pc
Delivery Time : in stock
Packaging Details : carton
Alternate Mfr Part Number : 120988
Body Style : Rectangular
Connection Type : M12 4-Pin
Housing Material : Nylon (PA)
Contact Now
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type NPN
Rated operating distance 40 mm
Installation non-flush
Output polarity DC
Assured operating distance 0 ... 32.4 mm
Actual operating distance 36 ... 44 mm
Reduction factor rAl 0.3
Reduction factor rCu 0.28
Reduction factor r304 0.75
Reduction factor rBrass 0.38
Output type 3-wire
Nominal ratings
Operating voltage 10 ... 30 V DC
Switching frequency 0 ... 180 Hz
Hysteresis typ. 5 %
Reverse polarity protection reverse polarity protected
Short-circuit protection pulsing
Voltage drop ≤ 2 V
Operating current 0 ... 200 mA
Off-state current 0 ... 0.5 mA
No-load supply current ≤ 20 mA
Time delay before availability 80 ms
Operating voltage indicator LED, green
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTFd 1510 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards EN IEC 60947-5-2
Approvals and certificates
Protection class II
Rated insulation voltage 253 V
Rated impulse withstand voltage 4000 V
UL approval cULus Listed, General Purpose
CCC approval CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material PA
Sensing face PA
Degree of protection IP68 / IP69K
Cable
Cable diameter 3.3 mm ± 0.15 mm
Dimensions
Height 40 mm
Width 40 mm
Length 67 mm