Probe Type Tunable Diode Laser Spectrometer TDLS8100 TDLS8200 Gas Analyzer
Mengchuan Instrument Co,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Yokogawa
Model Number : TDLS8100
Certification : CE
Place of Origin : Japan
MOQ : 1
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 1000
Delivery Time : 5-10 Work days
Packaging Details : Carton
Measurement object : O2, CO, CO or CH4, NH3, HCl
Measurement system : Tunable diode laser spectroscopy
Probe length : 0.7 m, 1.0 m, 1.5 m, 2.0 m
Optical path length : 1m
Analog output : 2 points 4 to 20 mA DC
Power supply : 24 V DC ±10%
Digital output : 24 V DC, 1 A
Digital communication : HART, Ethernet
Protection degree : IP66/NEMA 4X
Ambient operating temperature : -20 to +55°C
Storage temperature : -30 to +70°C
Humidity : 0 to 95%RH at 40°C (non-condensing)
Process gas temperature : Max 600°C
Process gas pressure : 90 to 500 kPa abs
Contact Now
Yokogawa Probe type Tunable Diode Laser Spectrometer TDLS8100/TDLS8200 Gas Analyzer
You can replace existing sampling devices with either of these.
Features and Benefits
Reduced Installation and Maintenance Costs
  • Easy installation with no sample system
  • Fully field repairable
  • Compliant with safety level SIL2 for safe operation [TDLS8200 is applying]
  • No consumables are used which reduces equipment and time-related costs
  • No re-calibration is required
High Speed Accurate Measurement
  • 2 second measurement update with as little as 1 second optional
  • An in-situ probe eliminates sample lag introduced by comparable extractive technologies
Seamless User Interface
  • Intuitive 7.5” touch-screen HMI configurable for 10 different languages
  • Intuitive operability
  • Equipped with trend function, improved display function
TDLS8100 Probe type Tunable Diode Laser Spectrometer – flowcell type
System configuration
Standard system configuration
  • Mini Display
System configuration with remote YH8000 HMI
  • Connect up to 4 analyzers simultaneously
Measured gas
  • O2, CO, CO or CH4, NH3, HC
  • O2+CO or CH4(TDLS8200)
  • Other near-infrared absorbing measurement gases may be available upon request
TDLS8100 STANDARD SPECIFICATIONS
Measurement object TDLS8100 O2, CO, CO or CH4, NH3, HCl
TDLS8200 O2+CO, O2+CO or CH4
Measured component Min. range Max. range
O2 0-1% 0-25%
CO (ppm) 0-200 ppm 0-10,000 ppm
CO or CH4 CO 0-200 ppm 0-10,000 ppm
CH4 0-5%
NH3 0-30 ppm 0-5,000 ppm
HCl 0-50 ppm 0-5,000 ppm
Optical path length 1m
Analog output 2 points (TDLS8100), 5 points (TDLS8200), 4 to 20 mA DC
Output types: Gas concentration, Transmission, Process gas
temperature, Process gas pressure
Digital output 2 points, contact rating 24 V DC, 1 A
DO : Function: Activate during Warning / Calibration /Validation / Warm up / Maintenance conditions
Fault: Function: Activate during Fault condition or when the system power is off
Power supply 24 V DC ±10%
Protection degree IP66/NEMA 4X
Process gas condition Process gas temperature: Max 600°C
Process gas flow velocity: 1 to 30 m/sec
Installation condition Ambient operating temperature: -20 to +55°C